Dzień I – 6 sierpnia 2013

Drodzy Przyjaciele!

Drogie Siostry i drodzy Bracia!

 

Witam wszystkich bardzo serdecznie na pielgrzymim szlaku! Z wielka radością pozdrawiam księży przewodników: ks. Karola Chrapulskiego – przewodnika grupy Białej; ks. Jacka Zielińskiego – przewodnika grupy Biało-Żółtej; ks. Łukasza Warzyńskiego – przewodnika grupy Błękitnej; ks. Zbigniewa Kalińskiego – przewodnika grupy Brązowej; ks. Konrada Zawiślaka – przewodnika grupy Cytrynowej; ks. Roberta Błaszczyka – przewodnika grupy Czerwonej; ks. Pawła Olszewskiego – przewodnika grupy Fioletowej; ks. Wojciecha Szabrańskiego SDB – przewodnika grupy pomarańczowej; ks. Łukasza Antczaka – przewodnika grupy Zielonej i pozostały Kapłanów naszej pielgrzymki.

Cieszę się obecnością Alumnów naszego diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchowego w Łowiczu na czele z ks. Rektorem Sławomirem Wasilewskim! Pozdrawiam Diakonów Salezjańskich! Witam Siostry Zakonne ze zgromadzeń naszej diecezji i innych domów zakonnych! Służby Centralne pielgrzymkowe, muzycznych, medycznych, porządkowych, bagażowych i tych, którzy stanowią zaplecze pielgrzymkowe. Już dziś dziękuję Bogu za Waszą obecność we wspólnocie pielgrzymkowej i życzę owocnego wędrowania do Matki Bożej.

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa w tym roku wyruszy po raz osiemnasty na pielgrzymi szlak. Przez dziewięć dni w dziewięciu grupach idziemy przez miejsca i miejscowości, gdzie spotkamy naszych Przyjaciół, którzy już na nas czekają. Proszę Was o „klasę” względem tych, którzy z dobrego serca otwierają przed nami domy i poświęcają nam swój czas, niech nie zabraknie słów: DZIĘKUJĘ I PRZEPRASZAM. Niech na każdym miejscu i o każdym czasie będzie widoczna nasza wdzięczność i uszanowanie dla bezinteresownej pracy ludzi, którzy nam pomagają. Zabierajcie ze sobą na Jasną Górę intencje naszych przyjaciół, poproście o adres i na święta pamiętajcie wysłać kartkę z życzeniami. Proszę Was: za wszystko dziękujcie!

Program duchowy pielgrzymki w tym roku został przygotowany przez ks. Bogumiła Zemana SSP – prowincjała Paulistów w Polsce. Rozważania różańcowe przygotował ks. Grzegorz Cieślak. Tekst do medytacji drogi krzyżowej napisał ks. Jarosław Łękarski. Drodzy Kapłani bardzo Wam – dziękuję!

Czas rekolekcji w drodze to trud poniesiony pielgrzymowaniem, wysiłek fizyczny, ale także czas na ćwiczenia duchowe, na wzmocnienie siły i mocy wiary, która jest w nas. To czas, kiedy we wspólnocie dojrzewamy w naszej wierze, bo mocno chcemy prosić: Panie, Przymnóż nam wiary! Przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej pragniemy umocnienia naszej wiary, która ma być dla nas naszą tarczą i obroną kiedy przyjdą momenty próby i weryfikacji naszego życia. Bracie, Siostro, wykorzystaj ten czas jak najlepiej – na modlitwę, słuchanie konferencji, śpiew i Eucharystię, zatrzymanie się i zastanowienie nad swoim życiem. Życzę Wam owocnego czasu i wielu dobrych doświadczeń duchowych.

Polecam Opiece Matki Bożej Jasnogórskiej

Wasz przewodnik – Ks. Rafał Babicki

DZIEŃ 1 06.08.2013  ŁOWICZ – MAKÓW

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa rozpoczęła się Mszą Św. o 7.00 w Łowickiej Katedrze! I nikt się nie spóźnił;) Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Franciszek Dziuba przewodniczył tej uroczystej Eucharystii w asyście dwóch salezjański diakonów: Leonarada Szewczyka i Łukasz Biziewskiego. Podczas homilii ks. Biskup mówił pielgrzymom o tym, aby stawali się ” „lampami” w dzisiejszym świecie, aby te dziewięć dni pielgrzymowania przeżyć mocno sercem i wejść dobrze przygotowanym na do Częstochowy. Po komunii zostali przywitani Honorowi Przewodnicy 18 ŁPPM ks. Dariusz Matuszyński SBD oraz ks. Robert Kwatek, którzy wyruszyli z nami na szlak. Po zakończonej Mszy Św. przyszedł czas na pierwsze pielgrzymkowe śniadanie i radosne oczekiwanie na wyjście. Jako pierwsza w tym roku wyruszyła Grupa Czerwona. Wszyscy Pielgrzymi uroczyście pożegnali Łowicz w okolicach 10.00 I za nami już pierwsze kilometry…

IMG_4704 IMG_4754 IMG_4753 IMG_4750 IMG_4814 IMG_4715

DSC_0248 DSC_0259 DSC_0270 DSC_0284 DSC_0296 DSC_0313 DSC_0337 DSC_0348 DSC_0359IMG_5355 IMG_5252 IMG_5200

Pogoda dziś bardzo dopisywała, słońce mocno grzało, ale to nas tylko motywowało do szybszej drogi do Naszej Częstochowskiej Mamy. Z całego serca dziękujemy wszystkim mieszkańcom wsi Zielkowice, Stachlew i Woli Makowskiej za ugoszczenie nas kanapkami i napojami – bez Was byłoby nam ciężej. A szczególnie dziękujemy mieszkańcom Bobrownik, którzy przyjęli nas na terenie swojej parafii na obiad. Ja zawsze było smacznie, dużo i sympatycznie 😉

Dzisiejszy dziś przebiegał pod hasłem WIERZĘ BO MOGĘ – konferencja głoszona przez ks. Bogusław Zemana (są do odsłuchu w zakładce Pielgrzymowanie duchowe i Konferencje 2013)  mówiła o tym,  ze człowiek nie może żyć bez wiary, ale Pan Bóg nie może żyć bez człowieka, każdy z nas ma w sobie gen wiary. Wiary dla każdego z nas, jest czymś absolutnie naturalnym i wcześnie czy później każdy z nas zaczyna jej poszukiwać… My zaczęliśmy poszukiwać podczas tego pierwszego dnia naszej ŁPPM…

IMG_5448 IMG_5538 IMG_5622 DSC_0409 DSC_0385 DSC_0377 IMG_5690 DSC_0451 DSC_0455 IMG_5851 IMG_5783

Ależ to były URODZINY – niech żałuje ten kto nie był!!! Wszyscy pielgrzymi, rodziny, przyjaciele, księża i siostry kiedyś posługujący w ŁPPM stawili się na naszej 18-stce w makowskiej muszli koncertowej! Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystym Polonezem łącząc się kolejno w pary, czwórki, ósemki, szesnastki i trzydziestki dwójki! – Szał! Wszystko będzie można zobaczyć na filmie! Później jako cała pielgrzymka tańczyliśmy tańce integracyjne, w których wzięło udział wielu z nas. W końcu przyszedł czas na TORT oraz SŁODKOŚCI od Firmy Chojecki, którzy podarowali nam ciastka dla pielgrzymów ŁPPM!!! Całą zabawę poprowadził pan Radek Florczak – wodzirej, który wspaniale umilił nam czas. A niespodzianką na niebie, która zaskoczyła wszystkich był cudowny pokaz sztucznych ogni – trwający wiele minut. Każdy wysoko zadzierał głowę i był po wrażeniem tego widowiska. Ale co dobre zawsze kiedyś musi się skończyć;( Przyszedł czas rozejścia się na swoje noclegi, ale zanim to się stało Grupa Fioletowa poprowadziła Apel Jasnogórski, a ks. Biskup Andrzej Franciszek Dziuba powiedział do nas kilka słów składając nam życzenia z okazji naszego święta;)

To było niezapomniane przeżycie – szczególnie, że zostało zrobione grupowe zdjęcie wszystkich pielgrzymów;)

IMG_6021

IMG_6061 IMG_5910 IMG_5976 IMG_6203 IMG_5986 IMG_6388 IMG_6363 IMG_6451