ŁPPM 2021

Królowa Polski Częstochowa, Polska (1382 r.)

Czarna Madonna została namalowana przez Świętego Łukasza Ewangelistę. Podczas malowania tego obrazu, Maryja Najświętsza opowiedziała jemu o życiu Pana Jezusa, które on wcześniej przedstawił w swojej Ewangelii.  

Kolejny raz słyszymy o obrazie w roku 326, kiedy Święta Helena znalazła go w Jerozolimie i dała jej synowi i wybudowała kościół dla tego obrazu w Konstantynopolu. W czasie bitwy obraz został umieszczony na murach miasta i armia wroga uciekła. Matka Boska uratowała miasto od zniszczenia.  

Obraz znajdował się w posiadaniu wielu osób do roku 1382 r., kiedy Tatarzy najechali twierdze Księcia Władysława, gdzie obraz był umieszczony. Strzała Tatara przeszyła gardło Madonny. Książe przeniósł obraz do kościoła w Częstochowie w Polsce.  

W 1430 r., kościół został najechany i łupieżca uderzył obraz dwa razy mieczem, ale nie mógł przeciąć trzeci raz, gdyż upadł na ziemię w agonii i bólu i wkrótce zmarł. Miecz przeciął obraz i rany od cięcia mieczem są widoczne na nim do tej pory.  

Cuda dokonane przez Matkę Boską Częstochowską wydają się zdarzać głównie na dużą skalę. Podczas Jej pobytu w Konstantynopolu, Odnotowano, że Ona przestraszyła i odgoniła oblegających miasto Saracenów. Podobnie było w 1655 r., mała grupa polskich obrońców była w stanie odpędzić od Sanktuarium dużo liczniejszą armię szwedzką. W następnym roku, Matka Boska została obwołana Królową Polski przez Króla Kazimierza.  

Kiedy Rosjanie (Armia Sowiecka) była u bram Warszawy w 1920 r., tysiące ludzi udało się na pielgrzymkę z Warszawy do Częstochowy, aby prosić Madonnę o pomoc. Polacy pokonali Rosjan w Bitwie Warszawskiej. Dzisiaj, każde dziecko w szkole zna to zwycięstwo jako „Cud nad Wisłą”

W czasie II wojny światowej, gdy Polska znajdowała się pod niemiecką okupacją, wierni odbywali pielgrzymki jako wyraz oporu. Ten duch pogłębił się podczas ateistycznego okresu socjalizmu wprowadzonego przez Związek Radziecki. Próby podejmowane przez rząd, aby powstrzymać pielgrzymki nie udały się.

Na początku lat 80-tych, Lech Wałęsa nie ubrał siebie we flagę Polski, gdy on kierował zakazanym ruchem Solidarnościowym; on umieścił Matkę Boską Częstochowską w  klapie swojej marynarki. Polacy rozumieli to jako wywrotowe przesłanie.

Papież Jan Paweł II, rdzenny syn polskiej ziemi, modlił się przed obrazem Madonny podczas historycznej wizyty w 1979 r., kilka miesięcy po Jego wyborze na Następcę Świętego Piotra. Papież odbył jeszcze jedną pielgrzymkę do Matki Boskiej Częstochowskiej w 1983 r. i ponownie w 1991 r.

Dlaczego Ona jest Czarna?

Na przestrzeni stuleci były odnotowywane takie cudowne wydarzenia jak spontaniczne uzdrowienia doświadczane przez osoby, które pielgrzymowały do Jej Obrazu. On jest znany jako „Czarna Madonna” ponieważ gromadziła się na nim sadza, która spowodowała zmianę koloru obrazu. Sadza jest skutkiem palenia świec wotywnych umieszczanych przed obrazem. Wraz z upadkiem socjalizmu w Polsce, liczba pielgrzymek do Czarnej Madonny znacznie się zwiększyła.

Modlitwa do Matki Boskiej Częstochowskiej

O Maryjo, nasza, droga Pani Częstochowska, spójrz łaskawie na Twoje dzieci  w tym udręczonym i grzesznym świecie. Obejmij nas Swoją kochającą i Macierzyńska opieką. Broń naszej młodzieży od bezbożnych ścieżek; pomóż naszym drogim dzieciom dożyć sędziwego wieku, aby się przygotowały do podróży do domu; osłoń nasze bezbronne, nienarodzone dzieci od horroru aborcji i bądź naszą siłą przeciw wszystkim grzechom. Zachowaj Twoje dzieci od wszelkiej nienawiści, dyskryminacji i wojny. Napełnij nasze serca, nasze domy i nasz świat tym pokojem i miłością, która pochodzi od Twojego Syna, którego Ty obejmujesz tak czule. O, Królowo i Matko, bądź naszą Pocieszycielką i Siłą! W Imię Jezusa my modlimy się. Amen

Pieśń Maryjna „Czarna Madonna”

Jest zakątek na tej ziemi, Gdzie powracać każdy chce, Gdzie króluje Jej oblicze, Na Nim cięte rysy dwie. Wzrok ma smutny, zatroskany, Jakby chciała prosić cię, Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.

Madonno, Czarna Madonno, Jak dobrze Twym dzieckiem być. O, pozwól Czarna Madonno, W ramiona Twoje się skryć.

W Jej ramionach znajdziesz spokój I uchronisz się od zła, Bo dla wszystkich swoich dzieci Ona czułe serce ma. I opieką cię otoczy, Gdy Jej serce oddasz swe, Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:

Madonno, Czarna Madonno, Jak dobrze Twym dzieckiem być. O, pozwól Czarna Madonno, W ramiona Twoje się skryć.

Dziś, gdy wokół nas niepokój, Gdzie się człowiek schronić ma, Gdzie ma pójść, jak nie do Matki, Która ukojenie da. Więc błagamy, o Madonno, Skieruj wzrok na dzieci swe, I wysłuchaj jak śpiewamy, Prosząc Cię:

Madonno, Czarna Madonno, Jak dobrze Twym dzieckiem być. O, pozwól Czarna Madonno, W ramiona Twoje się skryć.